Szkolenia z zakresu obrotu towarów za granicą dają możliwość przyswojenia wiedzy niezbędnej do prawidłowego realizowania tego procesu. Udział w tego typu szkoleniach zalecany jest zarówno dla osób zajmujących się kwestiami logistycznymi i spedycyjnymi, jak również dla pracowników działów finansowych i księgowych, odpowiedzialnych za prawidłowy obieg odpowiednio wypełnionych dokumentów. Uczestnicy poznają bardzo wiele zagadnień związanych z obrotem towarami z za granicą, poczynając od takich jak na przykład pochodzenie towarów, sporządzanie umów handlowych czy też odpowiednie przygotowanie towarów do obrotu z podmiotami w innych krajach.
Niezwykle szeroką kwestią, poruszaną na tego typu szkoleniach są także właściwe przepisy, regulujące obrót handlowy. Mowa tutaj nie tylko o krajowych ustawach czy istotnych dokumentach, ale także o dokumentach i przepisach prawnych, które obowiązują w Unii Europejskiej czy wielu innych krajach.
Kursanci zapoznają się z tym, jakie instytucje w poszczególnych krajach odpowiadają za kwestie związane z obrotem towarów z kontrahentami zagranicznymi czy też hierarchią urzędów celnych. Sporą część poświęca się także na kwestie związane z dokumentami, czyli ich prawidłowym wypełnianiem oraz zapoznaniem się z obowiązkowymi deklaracjami. Szeroko dyskutowana jest także kwestia właściwego rozliczania oraz naliczania podatków, szczególnie jak mowa o wysokości i stawce podatku VAT. Istnieją bowiem sytuacje, gdy w obrocie z zagranicą nie jest on wcale naliczany.
Odpowiednia znajomość tematyki obrotu towarów z zagranicą stanowi bardzo ważny element rozwoju osób, które korzystają ze szkoleń. Mają bowiem nie tylko możliwość poszerzania własnej wiedzy i tym samym rozwoju osobistego, ale przede wszystkim dzięki ich odpowiedniej znajomości przepisów cała firma może się rozwijać znacznie lepiej.